טבעונות בהריון ובכלל

בהתחלה תכננתי להכין רק כתבה אחת בנושא טבעונות, אבל כנראה שאני פשוט לא מסוגלת לסתום, כי ככל שהתקדמתי הבנתי שגם בתחום הזה אני מרגישה שיש לי הרבה מה להגיד וגם לא מעט לתרום הלאה. אני מקבלת מכן המון פידבקים ושאלות על הטבעונות ומגלה עוד ועוד נשים שחולקות את הסקרנות שלי לנושא, אז החלטתי להרים את הכפפה ולהכין סדרה של כתבות שתעשה קצת סדר בדברים, תתן לכן כלים ופתרונות ותעשה את הטבעונות לקצת יותר כיפית וקלה כי ככה אני רואה את החיים- אם אי אפשר להנות בדרך אין סיבה ללכת בה…

"טבעונות והריון לא הולכים ביחד. את חייבת להתחיל לאכול עכשיו בשר"

את המשפט הזה שמעתי כמעט מכל בנאדם שני ברגע שסיפרתי שאני בהריון. מבחינתם טבעונות והריון לא הולכים ביחד ואצלי זה היה בדיוק ההפך, עם ההיריון התחלתי להקפיד אפילו יותר. (לדעתי זאת גם הסיבה שלא היו לי הרבה סימפטומים של הקאות ובחילות בהריון).
את המטבח הפכנו לטבעוני כבר לפני שנה בערך אבל עם ההיריון צצו כל מיני שאלות ובעיות ועכשיו אני כאן כדי לעשות לכן סדר בבלאגן שהיה אצלי. לשתף אתכן בספר הנפלא הזה של מיקי מוטס שממש שינה לי את הכל, להתייעץ עם יועצת התזונה ליבי לוי גרינברג שעזרה לי להבין אחת ולתמיד מה מותר ומה אסור לאכול בתור טבעונית בהריון וביחד איתם אני אנסה לענות לכן על כל השאלות שאתן לא יודעות שהייתן צריכות לשאול וגם אפנק אתכן בהפתעות בדרך!

הכל שאלה של איזון בחיים

אני רוצה להקדים ולומר שאני לא פנאטית בנושא. כלומר אני לא מגדירה את עצמי 100 אחוז טבעונית. נכנסתי לכל הסיפור בעיקר מבחינה בריאותית ורצון לשמור על הגוף שלי חזק ונקי מחומרים רעילים, אני משתדלת לשמור על התזונה כמה שיותר בריאה ומאוזנת. עם זאת, כמובן שגם אני “חוטאת” לפעמים באוכל מעובד או באוכל של הסבתות שלי (בכל זאת, כמה זמן עוד נשאר לי להנות מהאוכל האלוהי הזה?).
הכל שאלה של איזון, אם נאכל אוכל מעובד וג’נק פוד כל יום אז אין לגוף שלנו סיכוי. אבל אם נשמור על אורח חיים בריא, מלא בוויטמינים וערכים תזונתיים אז מידי פעם כש “נחטא” הגוף שלנו לא יכעס עלינו…

למה טבעונות

אז למה טבעונות?

אני לא מתכוונת לדבר איתכן על בעלי חיים וחוסר מוסריות, כי האמת היא שזאת לא הסיבה שנהייתי טבעונית (זה לא מזיק וכיף לדעת שאני משפיעה גם בחלק הזה, אבל כל אחד וסיבותיו שלו). את המעבר לטבעונות עשיתי אחרי הרבה מחקר ובגלל שהבנתי מה המצב של האוכל התעשייתי, אצלנו בארץ ובעולם בכלל.
מסתבר שבמשך שנים, יש לומר אפילו עשורים, אנחנו חיים על אוכל מעובד מלא בחומרים שלא טובים לגוף האדם. זה מתחיל בלחם וממשיך לבשר ושאר המוצרים מהחי. החומרים האלה יוצרים אצלנו בעיות כמו אלרגיות מוגזמות, הפרעות קשב וריכוז, השמנת יתר ואף סרטן.

אני לא רוצה להיכנס כאן לעומק של הדברים כי זה די מזעזע ומייגע, ואני גם לא יכולה להגיד שאני תזונאית או מומחית בנושא. אני פשוט בנאדם אחד שלמד משהו ורוצה להעביר את המידע הלאה. 

אבל אם אתן כן רוצות להתעמק בנושא, הנה כמה המלצות על סרטים טובים שמראים את תמונת המצב בעולם כרגע.

What the health
Rotten
,
Food choices  – זה הסרט שחתם לי את הכל סופית, הוא מראיין שם גם אתלטים ורופאים ושואל את כל השאלות שרק אפשר לשאול לגבי תזונה טבעונית.

תעשי את זה בשבילה

אחרי שראינו לא מעט סרטים וקראנו לא מעט כתבות, בן זוגי ואני החלטנו שאי אפשר להישאר עיוורים למידע יותר ושצריך לעשות שינוי אם אנחנו רוצים חיים בריאים וארוכים.
כשאומרים לי שאני חייבת להתחיל לאכול בשר ומוסיפים ש”זה בשביל התינוקת שלך” אני לא מצליחה להבין את ההיגיון, הרי בשבילה אני לא אוכלת, כדי שהיא לא תקבל את כל הרעלים שבאים ביחד עם זה.
לנוכח השינויים שקרו בעולם בעשורים האחרונים, עם כל המתח והלחצים, יש הרבה דברים שאנחנו לא עוצרים לחשוב עליהם ומה שנכנס לנו (ולילדים שלנו) לגוף לא צריך להיות אחד מהם…

לא בא לי לאכול נפט

עם המהפכה התעשייתית, כחלק מתהליך הייעול החברות הגדולות החלו להכניס למוצרים חומרים משמרים וחומרי טעם וריח כדי להוזיל עלויות ולהאריך את חיי המדף של המוצר, בכל זאת, עסק זה עסק והמטרה הגדולה כאן היא הרווח.
זה אומר שהיום האוכל התעשייתי (האוכל המעובד) שרוב האוכלוסייה אוכלת מלא בחומרים סינתטיים שמורכבים מחומרים מאוד לא בריאים לנו (כמו לדוגמה צבע מאכל שמורכב מנפט בסוכריות הגומי שאנחנו נותנים לילדים שלנו). לא רק האוכל המעובד שאנחנו קונים מלא בE וחומרים מסוכנים אלא גם הבשר, החלב, הדגים, העופות וכל מה שצריך להימכר בכמויות גדולות ומהר. במקרים האלה, מאכילים את החיות בכל מיני חומרים מסוכנים ולא בריאים שאחר כך עוברים אלינו בעצם כשאנחנו אוכלים אותם (כמו האנטיביוטיקה בעופות), אפילו את הצמר של הכבשים מדבירים, מה שעובר לפה ולגוף של הכבשה ואז אלינו.

איך משתלטים על התזונה שלנו?

דבר ראשון, התחלתי להיות מודעת למה שנכנס לי לגוף.
הורדתי את הבשר, העופות, הביצים והגבינות. בגלל שאין עדיין פיקוח על התעשייה האורגנית החלטתי שאני גם לא אקנה את זה, אלא אם כן, הייתי במקום וראיתי שמדובר באמת בגידול אורגני. לצערי בישראל היום, יש עדיין מקומות הקוראים לעצמם “אורגנים” כשהם לא עומדים בזה בפועל. אז בשיטת “סמוך על סמוך”- אני מנסה לסמוך רק על עצמי…

דבר שני, התחלתי להסתכל על רשימת הרכיבים.
בהתחלה זה היה מוזר, לעמוד בסופר ולבדוק כל מוצר, אבל ברגע שאת מבינה שאלה חומרים רעילים, את מוכנה לספוג את הפדיחה של החודש הראשון. ממילא אחר כך את כבר יודעת מה לקנות ואז יוצא שאת בודקת רק מוצר אחד או שניים חדשים בחודש. (אגב, אני מזמינה מהאינטרנט והיום ברוב האתרים תחת תיאור המוצר רשום בדרך כלל גם את הרכיבים)

החיים אחרי הטבעונות

הבדיקות האלה תקפות מבחינתי גם לגבי מוצרים טבעוניים. אמנם בשנים האחרונות ביחד עם המודעות, הרבה יותר קל להיות טבעוני אבל זה גם אומר שיש יותר מוצרים של חברות גדולות מה שמחזיר את הגלגל, ושוב התעשייה מנסה להוריד עלויות ולצמצם תהליכים ולכן גם הרבה מהמוצרים הטבעוניים שיצאו בשנים האחרונות מפוצצים בחומרים משמרים ורעילים. אז לא לוותר על הקריאה של הרכיבים!

אבל למה זה כל כך קשה??

אני חייבת להודות שבשבילי זה לא היה כזה קשה כמו שחשבתי. מהר מאוד מצאתי פתרונות לדברים. לא רק זה, גיליתי עוד המון אופציות חדשות שלא חשבתי עליהן בכלל באוכל. כמו למשל ממרחים- לא יאמן כמה ממרחים אפשר לעשות וכל כך בקלות (כמו ממרח קולורבי! מי היה חושב על זה???) או עוגות, אני, שהייתי רגילה לזרוק איזו עוגה בחושה אחת לשבוע שבועיים לתנור, פחדתי שכל העוגות שאעשה עכשיו יהיו דחוסות ומבאסות, אבל אז הכרתי את tivoneat, עשיתי אצלה סדנה במקרה וגיליתי שיטה כל כך פשוטה שבזכותה העוגות יוצאות אווריריות וטעימות בטירוף. פשוט תתחילו לחפש ולעקוב אחרי כאלה שמעניינים אתכן, אבל הכי חשוב, תבואו פתוחות לגלות עולם חדש שלא הכרתן עד היום וכמה שזה כיף לגלות ככה באמצע החיים דברים חדשים. 

כמו הספר של מיקי שיצא לא מזמן, אחרי שאני כבר בתוך העולם הזה וגילה לי כל כך הרבה דברים שלא ידעתי ועל כולם (כמעט) אספר לכן בפוסט מיוחד

וכמו ליבי- אישה מדהימה שעזרה לי לעשות סדר בתוך כל הבלאגן הזה, להכין רשימה מסודרת שתוכלו להוריד ולתלות על המקרר עם כל מה שאסור לאכול ומה שכדאי להימנע ממנו וכאילו זה לא מספיק, היא גם פינקה אותנו במתכון חלומי של כדורי אנרגיה מדהימים, זה מחכה לכן בפוסט הזה

מכירות מתכונים טבעוניים שווים, מוזמנות לשתף בתגובות למטה!

נתראה בקרוב!

שתפו

Share on email
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן